Zajímavý průzkum, pro nás vskutku příznačný

čtvrtek 1. prosinec 2016 12:44

... potvrzující to, co mnozí z nás dávno vědí. Češi nejsou empatičtí, a je to jednoznačně dáno také tím, že jsme byli součástí komunistického bloku; podobně totiž dopadly i jiné země tohoto uskupení, což asi není vůbec žádné překvapení

***

   Zde snad více, pokud to v této sebestředné společnosti někoho ještě vůbec zajímá; aby tedy také bylo jasné, že si jako mnozí, necucám informace jen z prstu, nebo je jen nepřebírám z Parlamentních listů, ale že se jedná o vskutku seriózní vědecký výzkum. Není tedy asi ani s podivem, co se odehrává v naší společnosti.

   Neschopnost vcítit se do situace, snaha pochopit jiný pohled, bez urážení, nálepkování; namísto toho jen odsuzování a výsměch, otřepané fráze, mýty a klišé. Maloměšťáctví, hloupost, ubohost a malost. A podívejme se vskutku dobře, kdo a jak si přihřívá právě jen tu svou polívčičku. A mnohé to o těch lidech vypovídá; a tedy není ani s podivem, že stejní lidé jinde dokládají i výše v onom průzkumu zmíněné. Ti stejní lidé, tu dnes budou exhibovat - tedy oslavovat a především připomínat všechno možné; ti stejní lidé, mají také podobný názor na integraci evropských zemí, na imigraci, na anexi Krymu, na válku na Ukrajině a logicky tedy i na prezidenta Zemana, který je nejen spolutvůrcem nálepek, postojů, jejich záštitou, ale pro mnohé i důkazem; trochu to připomíná návrat starých časů, a nejen rétorikou, ale i jaýmsi podivným kultem osobnosti.

   Naprostá neschopnost nejen empatie, tedy i vzájemného porozumění a dorozumění. To vše samozřejmě díky následkům dvaačtyřicetiletého područenství, tedy naprosté devastace morálky, řekl bych. V područí čeho jsou nyní, není tak vůbec těžké uhádnout. Budou zde jistě mnozí hýkat radostí, kdykoliv se přihodí něco, potvrzující jejich přání a očekávání. A budou tedy druhým spílat do hlupáků, samozvaných elit a pražských kaváren. Hlásné trouby stupidity davu, holedbající se cizím peřím. Protože co jiného je ohánění se výsledkem voleb v USA? Promiňte, ale neumím v krátkosti a lépe vyjádřit, to co cítím a co si o tom všem myslím. Budou hýkat nad tím, jak se někdo zmýlil ve svých odhadech či očekáváních; nad tím, jak zvítězilo to, čemu právě oni fandí. No prosím, ať si fandí každý čemu chce, to je přeci jeho svaté právo.

   A nyní se jen zamýšlím nad tím, co to vlastně znamená, především pak pro celou naši společnost; a jistě také a především o tom, o čem všem to vlastně vypovídá?

   Víte, já mám celkem jasno už poměrně dávno, bodejť by taky ne, mám na to snad už i věk; a tak vím své, a nejen o mnohých co tak dnes činí. Jen je mi z toho všeho čím dál tím víc smutno. Tím spíš, že už tato atmosféra a příchylnost k davu, postihla i většinu normálních lidí, kteří něčemu uvěřili jen proto, že jich je prostě víc. Pokrytecky se schovávají za to, že rozdělená společnost, je prý dílem a vinou obou znepřátelených skupin obyvatel. To jistě. Jen tak trochu opominuli pár nesporných faktů; jedním je i to, proč a jak to vše začalo. Druhým pak to, jaké prostředky kdo i nadále používá. A to je očividné, a nesuďte to snad podle mne, ale spíše podle těch, co stojí v čele toho kterého názorového proudu. Podle toho, co je jejich cílem. Ovšem oni nemohou za to, že někdo takový jako já, má třeba stejné názory a také pocity. To vskutku není jejich vina.

***

 

Karel Ábelovský

Karel Ábelovský

Karel Ábelovský

Společenské jevy, politika.

Jsem kdo jsem.

REPUTACE AUTORA:
7,04

Tipy autora